SULTANÎ RUH

9. Osmanlı’da Hadis ve Tefsir

Ankara İlahiyatın Tasavvuf kürsüsü öğretim elemanlarınca neşredilen Tasavvuf dergisinin oldukça kabarık hacimdeki son sayısında, Prof. Dr. Süleyman Uludağ ile yapılmış bir söyleşi yer alıyor.

Bu uzun ve eğitici söyleşide Uludağ hocanın söylediği bir söz okuduğum günden bu yana beynimin bir köşesinde rahatsız edici bir tarzda dönüp duruyor.

Şöyle demiş hoca; ‘’Ben Osmanlıları severim, ama şunu daima düşünürüm altıyüz senelik iktidarları süresince Osmanlı döneminde İstanbul’da. Balkanlarda veya Anadolu’da yazılmış ciddi bir hadis kitabı yoktur. Gösteremezsiniz şöyle bu hadis kitabı yazdılar diye. Ciddi bir tefsir kitabı yok. Ebu’s-Suud Efendinin İrşâdu Akli’s-Selîm diye bir kitabı var, (doğrusu İrşâdu’l-Akli’s-Selîm olacak. E.S.) o da tamamen Kâdı Beydavî ile Medârikin mezcedilip yazılmasından ibarettir. Onun dışındaki kitaplar eskinin kopyasıdır…[1]

Hocanın ilmine, birikim ve vukufiyetine saygılıyım. Ama bu genellemenin doğru kabul edilebilmesi için, sözü edilen coğrafyalardaki bütün yazmaların gözden geçirildiğine kani olmamız kaçınılmaz değil midir?

Acaba gerçekten de 6 asırlık bu uzun…

View original post 875 kelime daha

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s